    Microsemi Corporation APTGF50DA120TG
    Part No.:
    APTGF50DA120TG
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SP4
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 75A 312W SP4
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    SP4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Power - Max:
    312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    3.7V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    3.45 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGF50DA120TG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGF50DA120TG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGF50DA120TG?
    Image APTGF50DA120TG
    Part Number APTGF50DA120TG
    Manufacturer Microsemi Corporation
    Series -
    Package/Case SP4
    Packaging Bulk
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    IGBT Type NPT
    Configuration Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
    Power - Max 312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.45 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)