    Microsemi Corporation APTGF300DA120G
    Part No.:
    APTGF300DA120G
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 400A 1780W SP6
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    SP6
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    NPT
    Configuration:
    Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    400 A
    Power - Max:
    1780 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    3.9V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    500 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    21 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGF300DA120G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGF300DA120G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGF300DA120G?
    Image APTGF300DA120G
    Part Number APTGF300DA120G
    Manufacturer Microsemi Corporation
    Series -
    Package/Case SP6
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    IGBT Type NPT
    Configuration Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
    Power - Max 1780 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.9V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 21 nF @ 25 V