    Microsemi Corporation APTC60AM42F2G
    Part No.:
    APTC60AM42F2G
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    SP2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPTC60AM42F2G.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 600V 66A SP2
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    CoolMOS™
    Package/Case:
    SP2
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    2 N Channel (Phase Leg)
    FET Feature:
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    600V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    66A
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    42mOhm @ 33A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    5V @ 6mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    510nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    14600pF @ 25V
    Power - Max:
    416W
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTC60AM42F2G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTC60AM42F2G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTC60AM42F2G?
    Image APTC60AM42F2G
    Part Number APTC60AM42F2G
    Manufacturer Microsemi Corporation
    Series CoolMOS™
    Package/Case SP2
    Packaging Tray
    Product Status Obsolete
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration 2 N Channel (Phase Leg)
    FET Feature -
    Drain to Source Voltage (Vdss) 600V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 66A
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 33A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 6mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 510nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14600pF @ 25V
    Power - Max 416W
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)