    Microsemi Corporation APT30GP60LDLG
    Part No.:
    APT30GP60LDLG
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-264-3, TO-264AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT30GP60LDLG.pdf
    Description:
    IGBT PT 600V 100A TO264
    Manufacturer:
    Microsemi Corporation
    Series:
    Package/Case:
    TO-264-3, TO-264AA
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    100 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.7V @ 15V, 30A
    Power - Max:
    463 W
    Switching Energy:
    260µJ (on), 250µJ (off)
    Input Type:
    Standard
    Gate Charge:
    90 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    13ns/55ns
    Test Condition:
    400V, 30A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-264
    1. How to order APT30GP60LDLG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT30GP60LDLG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT30GP60LDLG?
    Image APT30GP60LDLG
    Part Number APT30GP60LDLG
    Manufacturer Microsemi Corporation
    Series -
    Package/Case TO-264-3, TO-264AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type PT
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 120 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 30A
    Power - Max 463 W
    Switching Energy 260µJ (on), 250µJ (off)
    Input Type Standard
    Gate Charge 90 nC
    Td (on/off) @ 25°C 13ns/55ns
    Test Condition 400V, 30A, 5Ohm, 15V
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)