    Micro Commercial Co SMD2150PL-TP
    Part No.:
    SMD2150PL-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMD2150PL-TP.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 2A SOD123FL
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123F
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 2 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    210pF @ 4V, 1MHz
    Supplier Device Package:
    SOD-123FL
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    1. How to order SMD2150PL-TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMD2150PL-TP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMD2150PL-TP?
    Image SMD2150PL-TP
    Part Number SMD2150PL-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Series -
    Package/Case SOD-123F
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 2 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F 210pF @ 4V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package SOD-123FL
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C