    Micro Commercial Co SMD1150PL-TP
    Part No.:
    SMD1150PL-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SOD-123F
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMD1150PL-TP.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 1A SOD123FL
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 1 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    30pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-123FL
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 125°C
    1. How to order SMD1150PL-TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMD1150PL-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMD1150PL-TP?
    Image SMD1150PL-TP SMD1150PLHE3-TP SMD1150PL-TPS02
    Part Number SMD1150PL-TP SMD1150PLHE3-TP SMD1150PL-TPS02
    Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co Micro Commercial Co
    Series - - -
    Package/Case SOD-123F SOD-123F SOD-123F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 1A 1A 1A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 1 A 850 mV @ 1 A 850 mV @ 1 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V 10 µA @ 150 V 10 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F 30pF @ 4V, 1MHz 30pF @ 4V, 1MHz 30pF @ 4V, 1MHz
    Grade - Automotive -
    Qualification - AEC-Q101 -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package SOD-123FL SOD-123FL SOD-123FL
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C