    Micro Commercial Co R1200F-TP
    Part No.:
    R1200F-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-204AL, DO-41, Axial
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedR1200F-TP.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 1.2KV 500MA DO41
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    DO-204AL, DO-41, Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    2.4 V @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    500 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    30pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    DO-41
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order R1200F-TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the R1200F-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R1200F-TP?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of R1200F-TP.
    Image R1200F-AP R1200F-TP
    Part Number R1200F-AP R1200F-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
    Series - -
    Package/Case DO-204AL, DO-41, Axial DO-204AL, DO-41, Axial
    Packaging Tape & Box (TB) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.4 V @ 500 mA 2.4 V @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 500 ns 500 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1200 V 5 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F 30pF @ 4V, 1MHz 30pF @ 4V, 1MHz
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package DO-41 DO-41
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C