    Micro Commercial Co MGR1201-BP
    Part No.:
    MGR1201-BP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Description:
    DIODE GEN PURP 50V 12A TO220AC
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    50 V
    Current - Average Rectified (Io):
    12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.1 V @ 12 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 50 V
    Capacitance @ Vr, F:
    100pF @ 4V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AC
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order MGR1201-BP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MGR1201-BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MGR1201-BP?
    Image MGR1201-BP
    Part Number MGR1201-BP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
    Current - Average Rectified (Io) 12A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 12 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V
    Capacitance @ Vr, F 100pF @ 4V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C