    Micro Commercial Co BZT52C5V1SHE3-TP
    Part No.:
    BZT52C5V1SHE3-TP
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    SC-76, SOD-323
    Description:
    DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD323
    Manufacturer:
    Micro Commercial Co
    Series:
    Package/Case:
    SC-76, SOD-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    5.1 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    60 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    2 µA @ 2 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOD-323
    1. How to order BZT52C5V1SHE3-TP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BZT52C5V1SHE3-TP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZT52C5V1SHE3-TP?
    Image BZT52C5V1SHE3-TP
    Part Number BZT52C5V1SHE3-TP
    Manufacturer Micro Commercial Co
    Series -
    Package/Case SC-76, SOD-323
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)