    Microchip Technology TC1017-3.3VCTTR
    Part No.:
    TC1017-3.3VCTTR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedTC1017-3.3VCTTR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 150mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    90 µA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    58dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    1. How to order TC1017-3.3VCTTR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the TC1017-3.3VCTTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TC1017-3.3VCTTR?
    Image TC1017-3.3VCTTR TC1017-3.3VLTTR TC1017-1.8VLTTR TC1017-2.9VCTTR TC1017-2.8VCTTR
    Part Number TC1017-3.3VCTTR TC1017-3.3VLTTR TC1017-1.8VLTTR TC1017-2.9VCTTR TC1017-2.8VCTTR
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 1.8V 2.9V 2.8V
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA 0.5V @ 150mA
    Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
    Current - Quiescent (Iq) 90 µA 90 µA 90 µA 90 µA 90 µA
    PSRR 58dB (1kHz) 58dB (1kHz) 58dB (1kHz) 58dB (1kHz) 58dB (1kHz)
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C