    Microchip Technology MSC2X100SDA070J
    Part No.:
    MSC2X100SDA070J
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSC2X100SDA070J.pdf
    Description:
    DIODE MOD SIC 700V 100A SOT227
    Shipping
    Inventory:11
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    700 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    100A (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 100 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    400 µA @ 700 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-227 (ISOTOP®)
    1. How to order MSC2X100SDA070J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSC2X100SDA070J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC2X100SDA070J?
    Image MSC2X100SDA070J
    Part Number MSC2X100SDA070J
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 2 Independent
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 100 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 700 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C