    Microchip Technology MSC010SDA070K
    Part No.:
    MSC010SDA070K
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMSC010SDA070K.pdf
    Description:
    DIODE SIL CARB 700V 10A TO220-2
    Shipping
    Inventory:55
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    700 V
    Current - Average Rectified (Io):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 10 A
    Speed:
    No Recovery Time > 500mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    0 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    1. How to order MSC010SDA070K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MSC010SDA070K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MSC010SDA070K?
    Image MSC010SDA070K
    Part Number MSC010SDA070K
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 700 V
    Current - Average Rectified (Io) 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A
    Speed No Recovery Time > 500mA (Io)