    Microchip Technology MIC2291-34YML-TR
    Part No.:
    MIC2291-34YML-TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMIC2291-34YML-TR.pdf
    Description:
    IC LED DRVR RGLTR PWM 1.2A 8MLF
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    DC DC Regulator
    Topology:
    Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Supply (Min):
    2.5V
    Voltage - Supply (Max):
    10V
    Voltage - Output:
    34V
    Current - Output / Channel:
    1.2A (Switch)
    Frequency:
    1.2MHz
    Dimming:
    Analog, PWM
    Applications:
    Camera Flash
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-MLF® (2x2)
    1. How to order MIC2291-34YML-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MIC2291-34YML-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC2291-34YML-TR?
    Image MIC2291YD5-TR MIC2291-15YML-TR MIC2291-34YML-TR MIC2291BD5-TR MIC2291-15BML-TR
    Part Number MIC2291YD5-TR MIC2291-15YML-TR MIC2291-34YML-TR MIC2291BD5-TR MIC2291-15BML-TR
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Discontinued at Digi-Key Discontinued at Digi-Key
    Type DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator
    Topology Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost)
    Internal Switch(s) Yes Yes Yes Yes Yes
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Supply (Min) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
    Voltage - Supply (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
    Voltage - Output - 16V 34V - 16V
    Current - Output / Channel 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch) 1.2A (Switch)
    Frequency 1.2MHz 1.2MHz 1.2MHz 1.2MHz 1.2MHz