    Microchip Technology MCP14A0154-E/SN
    Part No.:
    MCP14A0154-E/SN
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Gate Drivers
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMCP14A0154-E/SN.pdf
    Description:
    IC GATE DRVR LOW-SIDE 8SOIC
    Shipping
    Inventory:149
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Driven Configuration:
    Low-Side
    Channel Type:
    Independent
    Number of Drivers:
    2
    Gate Type:
    N-Channel, P-Channel MOSFET
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 18V
    Logic Voltage - VIL, VIH:
    0.8V, 2V
    Current - Peak Output (Source, Sink):
    1.5A, 1.5A
    Input Type:
    Non-Inverting
    High Side Voltage - Max (Bootstrap):
    Rise / Fall Time (Typ):
    11.5ns, 10ns
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-SOIC
    1. How to order MCP14A0154-E/SN on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MCP14A0154-E/SN price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCP14A0154-E/SN?
    Image MCP14A0154-E/MS MCP14A0154-E/SN MCP14A0154T-E/MS MCP14A0154T-E/SN MCP14A0154T-E/MNY
    Part Number MCP14A0154-E/MS MCP14A0154-E/SN MCP14A0154T-E/MS MCP14A0154T-E/SN MCP14A0154T-E/MNY
    Series - - - - -
    Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-WFDFN Exposed Pad
    Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Driven Configuration Low-Side Low-Side Low-Side Low-Side Low-Side
    Channel Type Independent Independent Independent Independent Independent
    Number of Drivers 2 2 2 2 2
    Voltage - Supply 4.5V ~ 18V 4.5V ~ 18V 4.5V ~ 18V 4.5V ~ 18V 4.5V ~ 18V
    Logic Voltage - VIL, VIH 0.8V, 2V 0.8V, 2V 0.8V, 2V 0.8V, 2V 0.8V, 2V
    Current - Peak Output (Source, Sink) 1.5A, 1.5A 1.5A, 1.5A 1.5A, 1.5A 1.5A, 1.5A 1.5A, 1.5A