    Microchip Technology JANTX2N5002
    Part No.:
    JANTX2N5002
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    TO-210AA, TO-59-4, Stud
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedJANTX2N5002.pdf
    Description:
    TRANS NPN 80V 5A TO-59
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-210AA, TO-59-4, Stud
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    NPN
    Current - Collector (Ic) (Max):
    5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    1.5V @ 500mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    50µA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    30 @ 2.5A, 5V
    Power - Max:
    2 W
    Frequency - Transition:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 200°C (TJ)
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-19500/534
    Mounting Type:
    Stud Mount
    Supplier Device Package:
    TO-59
    1. How to order JANTX2N5002 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the JANTX2N5002 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JANTX2N5002?
    Image JANTX2N5002
    Part Number JANTX2N5002
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-210AA, TO-59-4, Stud
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 5 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V
    Power - Max 2 W
    Frequency - Transition -
    Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)