    Microchip Technology JAN2N5154U3
    Part No.:
    JAN2N5154U3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Bipolar Transistors
    Package:
    3-SMD, No Lead
    Description:
    TRANS NPN 80V 2A U3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    3-SMD, No Lead
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    NPN
    Current - Collector (Ic) (Max):
    2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    1.5V @ 500mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    1mA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    70 @ 2.5A, 5V
    Power - Max:
    1 W
    Frequency - Transition:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 200°C (TJ)
    Grade:
    Military
    Qualification:
    MIL-PRF-19500/544
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    U3 (SMD-0.5)
    1. How to order JAN2N5154U3 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the JAN2N5154U3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JAN2N5154U3?
    Image JAN2N5154U3
    Part Number JAN2N5154U3
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case 3-SMD, No Lead
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 70 @ 2.5A, 5V
    Power - Max 1 W
    Frequency - Transition -
    Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)