    Microchip Technology DSC6101CE1A-100.0000
    Part No.:
    DSC6101CE1A-100.0000
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-VDFN
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDSC6101CE1A-100.0000.pdf
    Description:
    MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    DSC61XX
    Package/Case:
    4-VDFN
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Obsolete
    Base Resonator:
    MEMS
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    100 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    CMOS
    Voltage - Supply:
    1.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability:
    ±50ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    3mA (Typ)
    Ratings:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.035" (0.89mm)
    1. How to order DSC6101CE1A-100.0000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DSC6101CE1A-100.0000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DSC6101CE1A-100.0000?
    Image DSC6101CE1A-020.0000 DSC6101CE1A-020.0000T DSC6101CE1A-100.0000T DSC6101CE1A-100.0000
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
    Package/Case 4-VDFN 4-VDFN 4-VDFN 4-VDFN
    Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bag
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS
    Type XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard) XO (Standard)
    Frequency 20 MHz 20 MHz 100 MHz 100 MHz
    Function Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable Enable/Disable
    Output CMOS CMOS CMOS CMOS
    Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V 1.8V ~ 3.3V
    Frequency Stability ±50ppm ±50ppm ±50ppm ±50ppm
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C -20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max) 3mA (Typ) 3mA (Typ) 3mA (Typ) 3mA (Typ)
    Ratings AEC-Q100 AEC-Q100 AEC-Q100 AEC-Q100
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5) 4-VDFN (3.2x2.5)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm) 0.035" (0.89mm)