    Microchip Technology AT24C64W-10SI-2.7
    Part No.:
    AT24C64W-10SI-2.7
    Package:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAT24C64W-10SI-2.7.pdf
    Description:
    IC EEPROM 64KBIT I2C 8SOIC
    Package/Case:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Memory Size:
    64Kbit
    Memory Organization:
    8K x 8
    Memory Interface:
    I2C
    Clock Frequency:
    400 kHz
    Access Time:
    900 ns
    Voltage - Supply:
    2.7V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    8-SOIC
    1. How to order AT24C64W-10SI-2.7 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the AT24C64W-10SI-2.7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AT24C64W-10SI-2.7?
    Image AT24C64W-10SC AT24C64W-10SC-2.7 AT24C64W-10SI AT24C64W-10SI-2.7 AT24C64W-10SC-2.5
    Part Number AT24C64W-10SC AT24C64W-10SC-2.7 AT24C64W-10SI AT24C64W-10SI-2.7 AT24C64W-10SC-2.5
    Series - - - - -
    Package/Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Memory Type Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile Non-Volatile
    Memory Format EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Technology EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM EEPROM
    Memory Size 64Kbit 64Kbit 64Kbit 64Kbit 64Kbit
    Memory Organization 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8 8K x 8
    Memory Interface I2C I2C I2C I2C I2C
    Clock Frequency 400 kHz 400 kHz 400 kHz 400 kHz 400 kHz
    Write Cycle Time - Word, Page 10ms 10ms 10ms 10ms 10ms
    Access Time 900 ns 900 ns 900 ns 900 ns 900 ns
    Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V 2.7V ~ 5.5V 2.5V ~ 5.5V