    Microchip Technology APTGT75TDU60PG
    Part No.:
    APTGT75TDU60PG
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 600V 100A 250W SP6P
    Package/Case:
    SP6
    Configuration:
    Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    100 A
    Power - Max:
    250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    4.62 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    SP6-P
    1. How to order APTGT75TDU60PG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT75TDU60PG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT75TDU60PG?
    Image APTGT75TDU60PG
    Part Number APTGT75TDU60PG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP6
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
    Power - Max 250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.62 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)