    Microchip Technology APTGT75DDA60T3G
    Part No.:
    APTGT75DDA60T3G
    Package:
    SP3
    Description:
    IGBT MODULE 600V 100A 250W SP3
    Package/Case:
    SP3
    Configuration:
    Dual Boost Chopper
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    100 A
    Power - Max:
    250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    4.62 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT75DDA60T3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT75DDA60T3G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT75DDA60T3G?
    Image APTGT75DDA60T3G
    Part Number APTGT75DDA60T3G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP3
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Dual Boost Chopper
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 100 A
    Power - Max 250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 75A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.62 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)