    Microchip Technology APTGT50TDU60PG
    Part No.:
    APTGT50TDU60PG
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 600V 80A 176W SP6P
    Package/Case:
    SP6
    Configuration:
    Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    80 A
    Power - Max:
    176 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    3.15 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    SP6-P
    1. How to order APTGT50TDU60PG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT50TDU60PG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT50TDU60PG?
    Image APTGT50TDU60PG
    Part Number APTGT50TDU60PG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP6
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Triple, Dual - Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 80 A
    Power - Max 176 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 3.15 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)