    Microchip Technology APTGT50H170TG
    Part No.:
    APTGT50H170TG
    Package:
    SP4
    Description:
    IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP4
    Package/Case:
    SP4
    Configuration:
    Full Bridge Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    75 A
    Power - Max:
    312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    4.4 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT50H170TG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT50H170TG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT50H170TG?
    Image APTGT50H170TG
    Part Number APTGT50H170TG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP4
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Full Bridge Inverter
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 75 A
    Power - Max 312 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.4 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)