    Microchip Technology APTGT300DU60G
    Part No.:
    APTGT300DU60G
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 600V 430A 1150W SP6
    Package/Case:
    SP6
    Packaging:
    Tube
    Configuration:
    Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    430 A
    Power - Max:
    1150 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.8V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    350 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    24 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT300DU60G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT300DU60G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT300DU60G?
    Image APTGT300DU60G
    Part Number APTGT300DU60G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP6
    Packaging Tube
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 430 A
    Power - Max 1150 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.8V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 24 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)