    Microchip Technology APTGT300A60D3G
    Part No.:
    APTGT300A60D3G
    Package:
    D-3 Module
    Description:
    IGBT MODULE 600V 400A 940W D3
    Package/Case:
    D-3 Module
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    400 A
    Power - Max:
    940 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    500 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    18.5 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    D3
    1. How to order APTGT300A60D3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT300A60D3G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT300A60D3G?
    Image APTGT300A60D3G
    Part Number APTGT300A60D3G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case D-3 Module
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
    Power - Max 940 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 300A
    Current - Collector Cutoff (Max) 500 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.5 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)