    Microchip Technology APTGT200A170D3G
    Part No.:
    APTGT200A170D3G
    Package:
    D-3 Module
    Description:
    IGBT MODULE 1700V 400A 1250W D3
    Package/Case:
    D-3 Module
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    400 A
    Power - Max:
    1250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 200A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    17 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    D3
    1. How to order APTGT200A170D3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT200A170D3G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT200A170D3G?
    Image APTGT200A170D3G
    Part Number APTGT200A170D3G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case D-3 Module
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 400 A
    Power - Max 1250 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 200A
    Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 17 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor No
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)