    Microchip Technology APTGT150DU120G
    Part No.:
    APTGT150DU120G
    Package:
    SP6
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
    Package/Case:
    SP6
    Configuration:
    Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    220 A
    Power - Max:
    690 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.1V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    350 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    10.7 nF @ 25 V
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT150DU120G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT150DU120G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT150DU120G?
    Image APTGT150DU120G
    Part Number APTGT150DU120G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP6
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 220 A
    Power - Max 690 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.1V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max) 350 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 10.7 nF @ 25 V