    Microchip Technology APTGT100DU170TG
    Part No.:
    APTGT100DU170TG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SP4
    Description:
    IGBT MODULE 1700V 150A 560W SP4
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SP4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    150 A
    Power - Max:
    560 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    9 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT100DU170TG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT100DU170TG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT100DU170TG?
    Image APTGT100DU170TG
    Part Number APTGT100DU170TG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP4
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Dual, Common Source
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
    Power - Max 560 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 9 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)