    Microchip Technology APTGT100BB60T3G
    Part No.:
    APTGT100BB60T3G
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    SP3
    Description:
    IGBT MODULE 600V 150A 340W SP3
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SP3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    150 A
    Power - Max:
    340 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.9V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    6.1 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order APTGT100BB60T3G on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGT100BB60T3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGT100BB60T3G?
    Image APTGT100BB60T3G
    Part Number APTGT100BB60T3G
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case SP3
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 150 A
    Power - Max 340 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 100A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 6.1 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)