    Microchip Technology APTGLQ150A120TG
    Part No.:
    APTGLQ150A120TG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    Module
    Description:
    IGBT MODULE 1200V 250A 750W SP4
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    Trench Field Stop
    Configuration:
    Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    250 A
    Power - Max:
    750 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.4V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    8.8 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 175°C (TJ)
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    SP4
    1. How to order APTGLQ150A120TG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APTGLQ150A120TG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APTGLQ150A120TG?
    Image APTGLQ150A120TG
    Part Number APTGLQ150A120TG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    IGBT Type Trench Field Stop
    Configuration Half Bridge
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 250 A
    Power - Max 750 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 150A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 8.8 nF @ 25 V
    Input Standard
    NTC Thermistor Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)