    Microchip Technology APT60DQ120BG
    Part No.:
    APT60DQ120BG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-247-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT60DQ120BG.pdf
    Description:
    DIODE GP 1.2KV 60A TO247
    Shipping
    Inventory:194
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    3.3 V @ 60 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    320 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247 [B]
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order APT60DQ120BG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT60DQ120BG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT60DQ120BG?
    Image APT60DQ120BG APT60DQ120BGVAO
    Part Number APT60DQ120BG APT60DQ120BGVAO
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series - -
    Package/Case TO-247-2 TO-247-2
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 60A 60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 60 A 3.3 V @ 60 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 320 ns 320 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V 100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - Automotive
    Qualification - AEC-Q101
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package TO-247 [B] TO-247
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C