    Microchip Technology APT40GP60J
    Part No.:
    APT40GP60J
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    IGBT Modules
    Package:
    ISOTOP
    Description:
    IGBT 600V 86A 284W SOT227
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    POWER MOS 7®
    Package/Case:
    ISOTOP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    IGBT Type:
    PT
    Configuration:
    Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    600 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    86 A
    Power - Max:
    284 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    2.7V @ 15V, 40A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    250 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce:
    4.61 nF @ 25 V
    Input:
    Standard
    NTC Thermistor:
    No
    Operating Temperature:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order APT40GP60J on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT40GP60J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT40GP60J?
    Image APT40GP60J APT40GP60JDQ2
    Part Number APT40GP60J APT40GP60JDQ2
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series POWER MOS 7® POWER MOS 7®
    Package/Case ISOTOP SOT-227-4, miniBLOC
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    IGBT Type PT PT
    Configuration Single Single
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V 600 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 86 A 86 A
    Power - Max 284 W 284 W
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 40A 2.7V @ 15V, 40A
    Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA 500 µA
    Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.61 nF @ 25 V 4.61 nF @ 25 V
    Input Standard Standard
    NTC Thermistor No No
    Operating Temperature - -55°C ~ 150°C (TJ)