    Microchip Technology APT30DQ120KG
    Part No.:
    APT30DQ120KG
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT30DQ120KG.pdf
    Description:
    DIODE GP 1.2KV 30A TO220
    Shipping
    Inventory:460
    Package/Case:
    TO-220-3
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    1200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    3.3 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    320 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220 [K]
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order APT30DQ120KG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT30DQ120KG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT30DQ120KG?
    Image APT30DQ120KG APT30DQ120KGVAO
    Part Number APT30DQ120KG APT30DQ120KGVAO
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-2
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V 1200 V
    Current - Average Rectified (Io) 30A 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 3.3 V @ 30 A 3.3 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 320 ns 320 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V 100 µA @ 1200 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - Automotive
    Qualification - AEC-Q101
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Supplier Device Package TO-220 [K] TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C