    Microchip Technology APT15D60KG
    Part No.:
    APT15D60KG
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedAPT15D60KG.pdf
    Description:
    DIODE GP 600V 15A TO220
    Shipping
    Inventory:88
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    80 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order APT15D60KG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the APT15D60KG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of APT15D60KG?
    Image APT15D60KG
    Part Number APT15D60KG
    Manufacturer Microchip Technology
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 80 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220-2
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C