    Microchip Technology 1N5420US/TR
    Part No.:
    1N5420US/TR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    SQ-MELF, E
    Description:
    DIODE GEN PURP 600V 3A D-5B
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    SQ-MELF, E
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 9 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    400 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D-5B
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 175°C
    1. How to order 1N5420US/TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 1N5420US/TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 1N5420US/TR?
    Image 1N5420US 1N5420US/TR
    Part Number 1N5420US 1N5420US/TR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series - -
    Package/Case SQ-MELF, E SQ-MELF, E
    Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A 1.5 V @ 9 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 400 ns 400 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 600 V 1 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F - -
    Grade - -
    Qualification - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package D-5B D-5B
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C