    Meritek MVS3225P391K
    Part No.:
    MVS3225P391K
    Manufacturer:
    Meritek
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    2-SMD, J-Lead
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMVS3225P391K.pdf
    Description:
    VARISTOR 390V 400A 2SMD JLEAD
    Manufacturer:
    Meritek
    Package / Case:
    2-SMD, J-Lead
    Series:
    MVS
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    250 V
    Maximum DC Volts:
    320 V
    Varistor Voltage (Min):
    351 V
    Varistor Voltage (Typ):
    390 V
    Varistor Voltage (Max):
    429 V
    Current - Surge:
    400 A
    Energy:
    11J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    55 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCV
    1. How to order MVS3225P391K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MVS3225P391K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MVS3225P391K?
    Image MVS3225P391K
    Part Number MVS3225P391K
    Manufacturer Meritek
    Package / Case 2-SMD, J-Lead
    Series MVS
    Packaging Strip
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 250 V
    Maximum DC Volts 320 V
    Varistor Voltage (Min) 351 V
    Varistor Voltage (Typ) 390 V
    Varistor Voltage (Max) 429 V
    Current - Surge 400 A
    Energy 11J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 55 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)