    Meritek MVR14D820K
    Part No.:
    MVR14D820K
    Manufacturer:
    Meritek
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMVR14D820K.pdf
    Description:
    VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
    Shipping
    Inventory:250
    Manufacturer:
    Meritek
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    MVR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    50 V
    Maximum DC Volts:
    65 V
    Varistor Voltage (Min):
    74 V
    Varistor Voltage (Typ):
    82 V
    Varistor Voltage (Max):
    90 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    22J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    2400 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order MVR14D820K on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MVR14D820K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MVR14D820K?
    Image MVR14D820K
    Part Number MVR14D820K
    Manufacturer Meritek
    Package / Case Disc 14mm
    Series MVR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 50 V
    Maximum DC Volts 65 V
    Varistor Voltage (Min) 74 V
    Varistor Voltage (Typ) 82 V
    Varistor Voltage (Max) 90 V
    Current - Surge 4.5 kA
    Energy 22J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 2400 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C