    Mallory Sonalert Products Inc. SCE028MD3SR4B
    Part No.:
    SCE028MD3SR4B
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Alarms, Buzzers, and Sirens
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSCE028MD3SR4B.pdf
    Description:
    BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    SCE
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Driver Circuitry:
    Indicator, Internally Driven
    Input Type:
    DC
    Voltage - Rated:
    Voltage Range:
    16 ~ 28V
    Frequency:
    2.9kHz
    Technology:
    Piezo
    Operating Mode:
    Siren, Slow
    Duration:
    2 SPS
    Sound Pressure Level (SPL):
    75dB @ 16V, 61cm
    Current - Supply:
    40mA
    Port Location:
    Top
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Approval Agency:
    cUL, UL
    Ratings:
    Ingress Protection:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination:
    Terminal Block
    Size / Dimension:
    1.687" Dia (42.85mm)
    1. How to order SCE028MD3SR4B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SCE028MD3SR4B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCE028MD3SR4B?
    Image SCE028MD3SR4B
    Part Number SCE028MD3SR4B
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series SCE
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
    Input Type DC
    Voltage - Rated -
    Voltage Range 16 ~ 28V
    Frequency 2.9kHz
    Technology Piezo
    Operating Mode Siren, Slow
    Duration 2 SPS
    Sound Pressure Level (SPL) 75dB @ 16V, 61cm
    Current - Supply 40mA
    Port Location Top
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Approval Agency cUL, UL
    Ratings -
    Ingress Protection -
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Terminal Block
    Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)