    Mallory Sonalert Products Inc. SC250FKR
    Part No.:
    SC250FKR
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Alarms, Buzzers, and Sirens
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSC250FKR.pdf
    Description:
    BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    SC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Driver Circuitry:
    Indicator, Internally Driven
    Input Type:
    AC, DC
    Voltage - Rated:
    Voltage Range:
    60 ~ 250V
    Frequency:
    2.9kHz
    Technology:
    Piezo
    Operating Mode:
    Pulse, Short
    Duration:
    0.5 ~ 1.2 PPS
    Sound Pressure Level (SPL):
    55dB @ 60V, 61cm
    Current - Supply:
    4 ~ 16mA
    Port Location:
    Top
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 65°C
    Approval Agency:
    Ratings:
    Ingress Protection:
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination:
    Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
    Size / Dimension:
    1.687" Dia (42.85mm)
    1. How to order SC250FKR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SC250FKR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SC250FKR?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SC250FKR.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SC250FKR pin diagram, SC250FKR datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SC250FKR
    Part Number SC250FKR
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series SC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
    Input Type AC, DC
    Voltage - Rated -
    Voltage Range 60 ~ 250V
    Frequency 2.9kHz
    Technology Piezo
    Operating Mode Pulse, Short
    Duration 0.5 ~ 1.2 PPS
    Sound Pressure Level (SPL) 55dB @ 60V, 61cm
    Current - Supply 4 ~ 16mA
    Port Location Top
    Operating Temperature -30°C ~ 65°C
    Approval Agency -
    Ratings -
    Ingress Protection -
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
    Size / Dimension 1.687" Dia (42.85mm)