    Mallory Sonalert Products Inc. SBS12VMHSPPC
    Part No.:
    SBS12VMHSPPC
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Alarms, Buzzers, and Sirens
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSBS12VMHSPPC.pdf
    Description:
    BUZZER MAGNETIC 44.45MM TH
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    SBS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Driver Circuitry:
    Indicator, Internally Driven
    Input Type:
    DC
    Voltage - Rated:
    Voltage Range:
    9 ~ 12V
    Frequency:
    2.075kHz
    Technology:
    Magnetic
    Operating Mode:
    Pin Selectable
    Duration:
    Variable
    Sound Pressure Level (SPL):
    95dB @ 9V, 10cm
    Current - Supply:
    40 ~ 250mA
    Port Location:
    Top
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 65°C
    Approval Agency:
    cUL, UL
    Ratings:
    Medical
    Ingress Protection:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    PC Pins
    Size / Dimension:
    1.750" Dia (44.45mm)
    1. How to order SBS12VMHSPPC on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SBS12VMHSPPC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBS12VMHSPPC?
    Image SBS12VMHSPPC
    Part Number SBS12VMHSPPC
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series SBS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
    Input Type DC
    Voltage - Rated -
    Voltage Range 9 ~ 12V
    Frequency 2.075kHz
    Technology Magnetic
    Operating Mode Pin Selectable
    Duration Variable
    Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm
    Current - Supply 40 ~ 250mA
    Port Location Top
    Operating Temperature -30°C ~ 65°C
    Approval Agency cUL, UL
    Ratings Medical
    Ingress Protection -
    Mounting Type Through Hole
    Termination PC Pins
    Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)