    Mallory Sonalert Products Inc. SBS12DHFL
    Part No.:
    SBS12DHFL
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Category:
    Alarms, Buzzers, and Sirens
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSBS12DHFL.pdf
    Description:
    BUZZER MAGNETIC 44.45MM FLANGE
    Manufacturer:
    Mallory Sonalert Products Inc.
    Series:
    SBS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Driver Circuitry:
    Indicator, Internally Driven
    Input Type:
    DC
    Voltage - Rated:
    Voltage Range:
    9 ~ 12V
    Frequency:
    2.075kHz
    Technology:
    Magnetic
    Operating Mode:
    Pulse, Fast
    Duration:
    Repeating every 2.5 Sec
    Sound Pressure Level (SPL):
    95dB @ 9V, 10cm
    Current - Supply:
    300mA
    Port Location:
    Top
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 65°C
    Approval Agency:
    cUL, UL
    Ratings:
    Medical
    Ingress Protection:
    Mounting Type:
    Panel Mount, Flange
    Termination:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    1.750" Dia (44.45mm)
    1. How to order SBS12DHFL on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SBS12DHFL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBS12DHFL?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBS12DHFL.
    Image SBS12DHFL
    Part Number SBS12DHFL
    Manufacturer Mallory Sonalert Products Inc.
    Series SBS
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Driver Circuitry Indicator, Internally Driven
    Input Type DC
    Voltage - Rated -
    Voltage Range 9 ~ 12V
    Frequency 2.075kHz
    Technology Magnetic
    Operating Mode Pulse, Fast
    Duration Repeating every 2.5 Sec
    Sound Pressure Level (SPL) 95dB @ 9V, 10cm
    Current - Supply 300mA
    Port Location Top
    Operating Temperature -30°C ~ 65°C
    Approval Agency cUL, UL
    Ratings Medical
    Ingress Protection -
    Mounting Type Panel Mount, Flange
    Termination Wire Leads
    Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)