    Littelfuse Inc. V661DA40
    Part No.:
    V661DA40
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Encased Disc
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV661DA40.pdf
    Description:
    VARSTR 1.05KV 40KA ENCASED DISC
    Shipping
    Inventory:31
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Encased Disc
    Series:
    DA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    660 V
    Maximum DC Volts:
    850 V
    Varistor Voltage (Min):
    945 V
    Varistor Voltage (Typ):
    1.05 kV
    Varistor Voltage (Max):
    1.155 kV
    Current - Surge:
    40 kA
    Energy:
    900J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    2000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order V661DA40 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V661DA40 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V661DA40?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V661DA40.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V661DA40 pin diagram, V661DA40 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V661DA40
    Part Number V661DA40
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Encased Disc
    Series DA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 660 V
    Maximum DC Volts 850 V
    Varistor Voltage (Min) 945 V
    Varistor Voltage (Typ) 1.05 kV
    Varistor Voltage (Max) 1.155 kV
    Current - Surge 40 kA
    Energy 900J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)