    Littelfuse Inc. V575LA40AP
    Part No.:
    V575LA40AP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV575LA40AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 910V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    575 V
    Maximum DC Volts:
    730 V
    Varistor Voltage (Min):
    819 V
    Varistor Voltage (Typ):
    910 V
    Varistor Voltage (Max):
    1.001 kV
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    120J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    220 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V575LA40AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V575LA40AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V575LA40AP?
    Image V575LA40AP
    Part Number V575LA40AP
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm
    Series LA
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 575 V
    Maximum DC Volts 730 V
    Varistor Voltage (Min) 819 V
    Varistor Voltage (Typ) 910 V
    Varistor Voltage (Max) 1.001 kV
    Current - Surge 4.5 kA
    Energy 120J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 220 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)