    Littelfuse Inc. V480LA40AP
    Part No.:
    V480LA40AP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV480LA40AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 750V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    480 V
    Maximum DC Volts:
    640 V
    Varistor Voltage (Min):
    675 V
    Varistor Voltage (Typ):
    750 V
    Varistor Voltage (Max):
    825 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    105J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    270 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V480LA40AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V480LA40AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V480LA40AP?
    Image V480LA40AP V480LA40APX1347 V480LA40APX2855
    Part Number V480LA40AP V480LA40APX1347 V480LA40APX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm Disc 14mm
    Series LA LA LA
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Maximum AC Volts 480 V 480 V 480 V
    Maximum DC Volts 640 V 640 V 640 V
    Varistor Voltage (Min) 675 V 675 V 675 V
    Varistor Voltage (Typ) 750 V 750 V 750 V
    Varistor Voltage (Max) 825 V 825 V 825 V
    Current - Surge 4.5 kA 4.5 kA 4.5 kA
    Energy 105J 105J 105J
    Number of Circuits 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 270 pF @ 1 MHz 270 pF @ 1 MHz 270 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)