    Littelfuse Inc. V420LU40BP
    Part No.:
    V420LU40BP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Description:
    VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    LU
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    420 V
    Maximum DC Volts:
    560 V
    Varistor Voltage (Min):
    610 V
    Varistor Voltage (Typ):
    665 V
    Varistor Voltage (Max):
    720 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    160J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V420LU40BP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V420LU40BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V420LU40BP?
    Image V420LU40BP V420LU40BPX10 V420LU40BPX2855
    Part Number V420LU40BP V420LU40BPX10 V420LU40BPX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series LU LU LU
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Maximum AC Volts 420 V 420 V 420 V
    Maximum DC Volts 560 V 560 V 560 V
    Varistor Voltage (Min) 610 V 610 V 610 V
    Varistor Voltage (Typ) 665 V 665 V 665 V
    Varistor Voltage (Max) 720 V 720 V 720 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 160J 160J 160J
    Number of Circuits 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 600 pF @ 1 MHz 600 pF @ 1 MHz 600 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)