    Littelfuse Inc. V385LT40BP
    Part No.:
    V385LT40BP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Description:
    VARISTOR 620V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    LT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    385 V
    Maximum DC Volts:
    505 V
    Varistor Voltage (Min):
    558 V
    Varistor Voltage (Typ):
    620 V
    Varistor Voltage (Max):
    682 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    160J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    700 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V385LT40BP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V385LT40BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V385LT40BP?
    Image V385LT40BP V385LT40BPX10 V385LT40BPX2855
    Part Number V385LT40BP V385LT40BPX10 V385LT40BPX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm Disc 20mm
    Series LT LT LT
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Maximum AC Volts 385 V 385 V 385 V
    Maximum DC Volts 505 V 505 V 505 V
    Varistor Voltage (Min) 558 V 558 V 558 V
    Varistor Voltage (Typ) 620 V 620 V 620 V
    Varistor Voltage (Max) 682 V 682 V 682 V
    Current - Surge 6.5 kA 6.5 kA 6.5 kA
    Energy 160J 160J 160J
    Number of Circuits 1 1 1
    Capacitance @ Frequency 700 pF @ 1 MHz 700 pF @ 1 MHz 700 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)