    Littelfuse Inc. V33MLA1206A
    Part No.:
    V33MLA1206A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV33MLA1206A.pdf
    Description:
    VARISTOR 43.5V 180A 1206
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Series:
    MLA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Maximum AC Volts:
    26 V
    Maximum DC Volts:
    33 V
    Varistor Voltage (Min):
    38 V
    Varistor Voltage (Typ):
    43.5 V
    Varistor Voltage (Max):
    49 V
    Current - Surge:
    180 A
    Energy:
    0.8J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    500 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCV
    1. How to order V33MLA1206A on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V33MLA1206A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V33MLA1206A?
    Image V33MLA1206A
    Part Number V33MLA1206A
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Series MLA
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Maximum AC Volts 26 V
    Maximum DC Volts 33 V
    Varistor Voltage (Min) 38 V
    Varistor Voltage (Typ) 43.5 V
    Varistor Voltage (Max) 49 V
    Current - Surge 180 A
    Energy 0.8J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)