    Littelfuse Inc. V300SM20
    Part No.:
    V300SM20
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm, Tabbed SMD
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV300SM20.pdf
    Description:
    VARISTOR 468.5V 6.5KA DISC 20MM
    Shipping
    Inventory:98
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm, Tabbed SMD
    Series:
    SM20
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    405 V
    Varistor Voltage (Min):
    420 V
    Varistor Voltage (Typ):
    468.5 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    165J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    800 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order V300SM20 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V300SM20 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300SM20?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V300SM20.
    7.How to contact us to get technical supports, such as V300SM20 pin diagram, V300SM20 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image V300SM20
    Part Number V300SM20
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm, Tabbed SMD
    Series SM20
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 300 V
    Maximum DC Volts 405 V
    Varistor Voltage (Min) 420 V
    Varistor Voltage (Typ) 468.5 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V
    Current - Surge 6.5 kA
    Energy 165J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 800 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)