    Littelfuse Inc. V300LT4PX2855
    Part No.:
    V300LT4PX2855
    Package:
    Disc 7mm
    Description:
    VARISTOR 470V 1.2KA DISC 7MM
    Package / Case:
    Disc 7mm
    Series:
    LT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    405 V
    Varistor Voltage (Min):
    423 V
    Varistor Voltage (Typ):
    470 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    1.2 kA
    Energy:
    25J
    Capacitance @ Frequency:
    70 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Through Hole
    1. How to order V300LT4PX2855 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V300LT4PX2855 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300LT4PX2855?
    Image V300LT4PX2855
    Part Number V300LT4PX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 7mm
    Series LT
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 300 V
    Maximum DC Volts 405 V
    Varistor Voltage (Min) 423 V
    Varistor Voltage (Typ) 470 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V
    Current - Surge 1.2 kA
    Energy 25J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 70 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)