    Littelfuse Inc. V300LA40CP
    Part No.:
    V300LA40CP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV300LA40CP.pdf
    Description:
    VARISTOR 470V 10KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    C-III
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    300 V
    Maximum DC Volts:
    Varistor Voltage (Min):
    423 V
    Varistor Voltage (Typ):
    470 V
    Varistor Voltage (Max):
    517 V
    Current - Surge:
    10 kA
    Energy:
    335J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    7000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V300LA40CP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V300LA40CP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300LA40CP?
    Image V300LA40CP V300LA40CPX745
    Part Number V300LA40CP V300LA40CPX745
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 20mm Disc 20mm
    Series C-III C-III
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 300 V 300 V
    Maximum DC Volts - -
    Varistor Voltage (Min) 423 V 420 V
    Varistor Voltage (Typ) 470 V 455 V
    Varistor Voltage (Max) 517 V 490 V
    Current - Surge 10 kA 10 kA
    Energy 335J 335J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 7000 pF @ 1 MHz 7000 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)