    Littelfuse Inc. V250LS20AP
    Part No.:
    V250LS20AP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedV250LS20AP.pdf
    Description:
    VARISTOR 390V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    LS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    250 V
    Maximum DC Volts:
    330 V
    Varistor Voltage (Min):
    351 V
    Varistor Voltage (Typ):
    390 V
    Varistor Voltage (Max):
    429 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    72J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    500 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order V250LS20AP on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the V250LS20AP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V250LS20AP?
    Image V250LS20AP V250LS20APX2855
    Part Number V250LS20AP V250LS20APX2855
    Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
    Package / Case Disc 14mm Disc 14mm
    Series LS LS
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Maximum AC Volts 250 V 250 V
    Maximum DC Volts 330 V 330 V
    Varistor Voltage (Min) 351 V 351 V
    Varistor Voltage (Typ) 390 V 390 V
    Varistor Voltage (Max) 429 V 429 V
    Current - Surge 4.5 kA 4.5 kA
    Energy 72J 72J
    Number of Circuits 1 1
    Capacitance @ Frequency 500 pF @ 1 MHz 500 pF @ 1 MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)